About me
About Me
My Story
I truly believe that telling stories through photos is what i am called to do.
![](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2022/08/bio-png-II.png)
Photography is an art
It’s about finding extra-ordinary
In an ordinary place
I’m a professional photographer, born close to nature, which made me observe and appreciate the magnificent combination of colours and hues that meet in it. I’ve been passionate about photography from a very young age and I’m very happy that my greatest love has become my main job. Wedding photography is my specialty. I love the energy and the very warm feelings that people experience on this unique day. Capturing their emotions for a lifetime is what I love the most about my job.
Some things that have always inspired me are romantic and minimal aesthetics, natural light, the beauty of sunsets and the feelings people experience in various moments of their lives. So I always try to include these elements in my photography as well.
Six times winning at PWS (Photo Wedding Stories) and WEDWARD has given me strong proof that my job can be rewarded and of course, a boost to keep up the hard work and always strive to become better.
Let’s create a fairytale love story!
![](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2023/11/DM-1502.jpg)
![](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2023/11/GE-1134.jpg)
![](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2023/11/KA-2653.jpg)
![](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2023/11/ΔΧ-2662.jpg)
![](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2023/11/KA-2119-2.jpg)
People Say
Discover Why
All of our clients have given us rave reviews and recommend our services. Read what they have to say.
![testimonial-image](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2023/11/159607440_144700580780784_7914789577438223193_n-770x770.jpg)
Ο Δημήτρης είναι ένας από τους καλύτερους επαγγελματίες που μπορεί να συναντήσει κανείς. Αρχικά ως επαγγελματίας mua εγώ έχω συναντήσει πολλούς φωτογράφους αλλά ο Δημήτρης έχει αυτό το κάτι παραπάνω. Νιώθεις ασφάλεια και σιγουριά καθώς κάνει το όνειρο σου πραγματικότητα. Μαζί έχουμε πραγματοποιήσει και το πρώτο ραντεβού για την οργάνωση και του δικού μου γάμου που θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι 2024. Ανυπομονούμε για αυτήν την συνεργασία!
![testimonial-image](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2023/11/43434343-770x770.jpg)
Η «αισθητική» είναι κάτι που δεν διδάσκεται. Είναι προνομιούχοι οι άνθρωποι που την έχουν και ο Δημήτρης είναι ένας από αυτούς ! Εγώ τον επέλεξα για τον γάμο μου και πέρα από το εκπληκτικό αποτέλεσμα που πήρα , απέκτησα και έναν φίλο - συνεργάτη !! Σε ευχαριστούμε Δημήτρη!
![testimonial-image](https://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2023/11/ΔΧ-454-770x770.jpg)
Τι να πρωτογράψω για αυτόν τον υπέροχο άνθρωπο!! Ο Δημήτρης ανέλαβε την φωτογράφηση του γάμου μας (24/6/23) και το αποτέλεσμα της δουλειάς του ήταν τουλάχιστον εξαιρετικό!!! Απίστευτη συνέπεια με επαγγελματισμό σε όλη τη διάρκεια της συνεργασίας μας καθώς επίσης μας παρέδωσε το φωτογραφικό υλικό σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα!! Σε οτιδήποτε του ζητήσαμε ήταν πάντα πρόθυμος να μας βοηθήσει και έκανε πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που εμείς είχαμε σκεφτεί!! Δημήτρη μου εύχομαι μόνο επιτυχίες γιατί το αξίζεις, γιατί είσαι ένας άνθρωπος που δουλεύεις πολύ.!!! Σε Ευχαριστούμε για όλα❤️ ( Τα πέντε αστέρια ειλικρινά είναι λίγα για τη δουλειά σου)!!!!!
Say Hello
Do you have a question you would like to ask us? Don't hesitate to use the contact form and we will get in touch with you as soon as possible
![logo](http://dimitriosbaloukas.com/wp-content/uploads/2024/04/λογοτυπα-για-ιστοσελιδα-1.jpg)